Toll-Free Customer Support 24/7
Vyhľadávanie na stránkach

Poradca pri výbera prvej fotopasce

Vybrať si svoju prvú fotopascu môže byť naozaj náročné. Tento poradca vám vysvetlí základné pojmy, čo fotopasce robia a čo dokážu. Posnažíme sa vám pomôcť pri výbere fotopasce presne pre vašu potrebu.

Základné prvky fotopasce1. Pohybový senzor - zaznamená pohyb pred fotopascou a spúšťa fotoaparát na fotopasci.

2. Batérie - koľko batérií potrebuje fotopasce a aký druh

3. Prísvit - prísvitov na fotopasciach je niekoľko. Normálny blesk ako na fotoaparáte, infra prísvit (LED diódy biele), neviditeľný infra prísvit (LED diódy tmavé)

4. Kvalita fotoaparátu - kvalita a rozlíšenie fotiek

5. Display - niektoré fotopasce sú vybavené diplayom, na ktorom si môžete prezrieť nasnímané fotky a nastaviť fotopascuKvalita fotografií


Nenechajte sa nachytať na veľa megapixolov. Niektoré fotopasce zväčšujú počet Mpx interpoláciou, takže trebárs snímač má rozlíšenie 5 Mpx, ale interpoláciou zväčšia rozlíšenie až na 12 Mpx. Najlepší spôsob je pozrieť sa na fotky urobené danou fotopascou, podanie farieb, sýtosť, kontrast, atď.
Pod je obrázok z fotopasce Ltl Acorn 6210 MG


Nočné fotografie sa môžu líšiť podľa použitého prisvietenia. Sú rôzne typy bleskov ktoré fotopasce používajú pri nočnom fotení. (čierny blesk - neviditeľný infračervený prísvit, infračervený prísvit, a normálny biely blesk) Fotopasce s infračerveným prísvitom robia čiernobiele zábery v noci a fotopasce s normálnym bleskom robia farebné zábery.

Detekcia pohybu


Fotopasca je vybavená pohybovým čidlom, ktoré spustí fotoaparát na fotopasci, keď zaznamená pohyb v jeho zornom poli. Fotopasce sa líšia rýchlosťou akou sú schopné urobiť záber. Čas od kedy fotopasca zaznamená pohyb po urobenie fotografie je spúšťací čas. Môže byť od 0,2 sekundy u najrýchlajších modelov po 3 a viac sekúnd u pomalších modelov fotopascí. Ďalší dôležitý čas je ako rýchlo vie fotopasca urobiť ďalší záber po tom prvom, číže koľko času prejde od jedného spustenie po ďalšie. Najrýchlejšie fotopasce sú schopné urobiť ďalší záber už po jednej sekunde u najpomalších to môže byť aj 30 sekúnd.

Detekčná zóna

Každá fotopasca má detekčnú zónu pohybu. Je to zóna ktorú fotopasca "monitoruje". Na obrázku je vidieť snímanú plochu a detekčnú zónu fotopasce.

V reáli to vyzerá asi takto:

Fotopasce majú rozne veľkú detekčnú zónu. Preto ak fotopasca zaznamená pohyb v detekčnej zóne, ale objekt nepríde až do zorného poľa fotoaparátu, fotopasca nám urobí "prázdnu" fotografiu. Alebo aj objekt prejde cez detekčnú zónu rýchlajšie ako fotopasca stihne urobiť záber, tiež skončíme s "prázdnou" fotografiou.

Výdrž batérií


Batérie vo fotopasci vám vydržia pri niektorých modeloch 3 - 6 mesiacov, pri iných menaj. Je to závislé od kvality batérií aj od počtu koľko ich do fotopasce môžete vložiť. Niektoré fotopasce podporujú aj nabíjateľné batérie, ale nieje ich veľa. Najdlšie vám vydržia Lítiové batérie (tie sú ale najdražšie), potom alkalické batérie a potom všetky ostatné. Samozrejme výdrž fotopasce ovplivňuje celý rad prvkov. Ako vonkajšia teplota, počet záberov, ktoré fotopasca urobí, či sníma cez deň, alebo v noci s prisvietením, atd.

Back to top